В морі поблизу Одеси зникають мідії (репортаж, відео)

Уже за кілька років - Чорне море поблизу Одеси може залишитися без мідій - природних очисників води. Їх безжально винищує молюск-чужоземець – рапан. Вчені попереджають: без мідій море втратить значну кількість мікроорганізмів, декілька видів риб. Окрім того, зникнення мідій вплине і на якість морської води.

У зовні гарній мушлі живе монстр, який швидко і тихо знищує мідії. Фахівці кажуть - цьго молюска у минулому столітті завезли із Далекого Сходу, тож природних ворогів - він не має. Упродовж кількох десятиліть - окупував басейн Чорного моря, поставивши такі країни як Туреччина, Греція та Болгарія - на межу екологічної катастрофи. Останніми роками - загроза нависла над українським узбережжям - каже дайвер зі стажем Дмитро Волков. 

 


Дмитро Волков, дайвер: "Это просто непозволительные количества, вот у нас по заливу я насчитывал тридцать штук, довольно крупного на квадратный метр, а возле Иличевска в районе Санжейки 70-74 штуки находил. Этот вид становится доминирующим в Черном море, это никуда не годится у нас нету хищника, который бы его поедал".

Знищення рапаном мідій - проблема усього Чорного моря - кажуть науковці. Молюск-паразит вже атакував Крим, нищить мідію біля острова Зміїний та на Одещині. Через це може зменшитися кількість бичків, крабів та камбали, які харчуються мідіями. Вода у морі може стати мутною.

Олег Ковтун, доцент кафедри гідробіології та загальної екології Одеського національного університету ім. І.І. Мечникова:  "Если взять за 100% количество мидий, то на сегодняшний день на 20-30 процентов меньше, то это еще незаметно ни визуально, ни приборными способами определить нельзя, но когда останется 10-20 процентов этой мидии, то тогда это станет очень сильно заметно".

Єдиний спосіб боротьби з молюском-прибульцем – вилов - кажуть науковці. На їхню думку, слід створити спеціальні бригади дайверів, які б зачищали море від хижака. Такі методи ефективно застосовують у Болгарії та Туреччині. Натомість в Україні - існує обмеження на вилов рапана.

Олег Вадюла, дайвер: "Кроме того, что снять ограничение на вылов рапанов нужно чтобы в нашем государстве этот продукт стал популярным у нас нет культуры потребления, конкретно мы говорим об Одессе".

Усі способи зменшення популяції рапанів фахівці хочуть об`єднати у державну програму. Запевняють, лише комплексний підхід, а не поодинокі дайвери-любителі, допоможуть боротися з рапаном.

Марина Шевченко, Сергій Іщенко, Одеса, "5 канал"

Материал на сайте 5 телеканала